Zdarza się, że przedsiębiorcy popełniają błąd zawierania umów ustnych w mało sprzyjających sytuacjach. W takiej sytuacji niejednokrotnie najważniejsze jest zdecydowane i jak najszybsze podjęcie odpowiednich czynności.
Skuteczne dochodzenie należności
Zdarza się, że przedsiębiorcy popełniają błąd zawierania umów ustnych w mało sprzyjających sytuacjach. W codziennym życiu zawiera się je na każdym kroku np. w sklepie. Warto pamiętać, że są one ważne i zobowiązują nas do przestrzegania zasad i zobowiązań, ale także na ich podstawie nabywamy określone prawa. Umowy ustne ułatwiają życie codzienne, dlatego chętnie zawieramy je w sytuacjach jasnych i przewidywalnych, wiedząc, że potencjalny spór między przedsiębiorcą, a klientem nie doprowadzi do dotkliwych strat i nie pogrąży go.
Gdy sytuacja dotyczy przedsiębiorców, ważne jest udowodnienie faktu zawarcia umowy oraz okazanie treści ustnego porozumienia, które strony zawarły między sobą. Mogą to być warunki współpracy lub określone terminy. Niestety brak pisemnej umowy prowadzi do utrudnienia windykacji należności na podstawie umowy ustnej. Jednakże ważnymi i pomocnymi dowodami w sprawie mogą być np. korespondencja e-mail, świadkowie zawarcia ustnego porozumienia, zdjęcia, nagrania audio lub audio-wideo itp. W związku z tym wyegzekwowanie zobowiązań jest jak najbardziej realne.
Często zdarza się, że dłużnik przyznaje się do długu i obiecuje jego spłatę, albo wierzyciel obiecuje umorzyć jego część z korzyścią dla dłużnika. W razie sporu warto powołać się na zaistniałą sytuację przed sądem. Zaleca się, aby takie oświadczenie zabezpieczyć przyjmując je w formie pisemnej i potraktować jako dowód w razie ewentualnego postępowania dowodowego. Warto zawrzeć polubowne zakończenie konfliktu w formie pisemnej. Biorąc pod uwagę realne trudności przy udowadnianiu zawarcia umowy, warto skorzystać z pomocy profesjonalnych prawników.
ADRES
ul. Fantastyczna 8/1 A
20-531 Lublin
Pomożemy Ci uzyskać najwyższe odszkodowanie i zadośćuczynienie
Zadzwoń do nas – oddzwonimy!